Авион на компанијата „Катар“ избегна несреќа над Техеран, иако леташе на истата маршрута како украинскиот авион што случајно беше соборен од иранска ракета во петокот, пренесува Ал Арабија.

Околу два часа пред поаѓањето на украинскиот лет непосредно по 6 часот по полноќ, авионот на Qatar Airways ’QR491 полетува од меѓународниот аеродром„ Имам Хомеини “во Техеран до Доха без инциденти, објави порталот.

Во саботата, Агенцијата за безбедност на воздухопловството на Европската унија (ЕАСА) ги повика авиокомпаниите да го избегнуваат воздушниот простор на Иран.

ДОНИРАЈ

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO