Авион на компанијата „Катар“ избегна несреќа над Техеран, иако леташе на истата маршрута како украинскиот авион што случајно беше соборен од иранска ракета во петокот, пренесува Ал Арабија.

Околу два часа пред поаѓањето на украинскиот лет непосредно по 6 часот по полноќ, авионот на Qatar Airways ’QR491 полетува од меѓународниот аеродром„ Имам Хомеини “во Техеран до Доха без инциденти, објави порталот.

Во саботата, Агенцијата за безбедност на воздухопловството на Европската унија (ЕАСА) ги повика авиокомпаниите да го избегнуваат воздушниот простор на Иран.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO