Лидерот на најголемата опозициска партија во Албанија Љуљзим Баша е ослободен од обвинувањето за злоупотреба на јавни пари што беше доведена во врска со добивање тајни средства од Русија.

Судот во Тирана соопшти дека изнесените докази не овозможуваат покренување процес против Баша и двајца претставници на неговата Демократска партија кои исто така се ослободени од обвинението.

Пред две години беше покренато обвинување против нив по наводите на американскиот магазин „Мадер Џонс“ дека Демократската партија преку американски лобисти добила тајни средства од руски извори пред парламенатрните избори во 2017 година.

ДОНИРАЈ

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO