Денес се одбележува 92-годишнината од подвигот на Мара Бунева, коjа го уби српскиот џелат Велимир Прелиќ во Скопје.

Мара Бунева е родена во Тетово во 1901 година. Учела во гимназијата во Скопје, а по завршувањето на Првата светска војна се преселила во Софија, каде го завршила високото образование. Се оженила со офицерот на бугарската армија Христо Хранков. Нејзиниот брат Борис Бунев ја привлекува во редовите на ВМРО. Започнува да ги исполнува наредбите на револуционерната организација, неколку пати преминувајќи ја границата со заговорни задачи.

На 13 јануари 1928 година, Бунева го убила во центарот на Скопје на Камениот мост на реката Вардар, Владимир Прелиќ, а потоа се застрелала во градите. Прелиќ е правен советник во Вардарска Бановина и како таков е одговорен за студентскиот процес во Скопје против деjците на Македонската младинска тајна револуционерна организација (ММТРО).

На прашањето на српскиот офицер, кој првпат пристигнал на местото на убиството, зошто го убила Прелиќ, храбрата жена одговара: „Поради тортурата што тој ја изврши врз моите браќа студенти. Затоа што ја сакам мојата земја “. Мара Бунева починала на следниот ден, на 14 јануари од раните. Нејзиниот погреб е извршен без свештеник и во безимен гроб.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO