Американскиот државен секретар Мајкл Помпео разговараше за ситуацијата на Блискиот исток и улогата што ја игра Северноатлантската алијанса во телефонски разговор со турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. Ова се наведува во изјавата на шефот на канцеларијата за печат на Стејт департментот, Морган Ортегус.

Американскиот државен секретар ја истакна посветеноста на Вашингтон за мировниот договор поддржан од ООН во Сирија, јави ТАСС.

„Државниот секретар Помпео потврди дека НАТО треба да игра поголема улога во регионот“, се вели во соопштението. Американскиот министер за надворешни работи исто така ја истакна посветеноста на Соединетите држави за мировниот договор поддржан од ООН во Сирија.

ДОНИРАЈ

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO