Американскиот државен секретар Мајкл Помпео разговараше за ситуацијата на Блискиот исток и улогата што ја игра Северноатлантската алијанса во телефонски разговор со турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. Ова се наведува во изјавата на шефот на канцеларијата за печат на Стејт департментот, Морган Ортегус.

Американскиот државен секретар ја истакна посветеноста на Вашингтон за мировниот договор поддржан од ООН во Сирија, јави ТАСС.

„Државниот секретар Помпео потврди дека НАТО треба да игра поголема улога во регионот“, се вели во соопштението. Американскиот министер за надворешни работи исто така ја истакна посветеноста на Соединетите држави за мировниот договор поддржан од ООН во Сирија.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO