Каталонскиот сепаратистички лидер Карлес Пучдемон пристигна во Европскиот парламент во Стразбур и ја осуди Шпанија за приведувањето на неговиот поранешен сојузник. Мадрид издаде налог за апсење за Пучдемон.

ʺИма една земја-членка на Европската унија, Шпанија, која не го почитува … европското владеење на правото“, рече Пучдемон, пристигнувајќи да го заземе своето место како европратеник, обвинувајќи го Мадрид за нелегално приведување на Ориол Жункејрас.

ДОНИРАЈ

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO