Премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ изјави дека хрватското претседавање со Европската унија низ мајскиот самит во Загреб ќе им даде на земјите од Западен Балкан јасна европска преспектива, јасна временска рамка, но и методологија на идните преговори за членство во Унијата.

Тој повтори дека очекува претставување на предлогот за одредени модификации на методологијата за преговорачкиот процес и дополнителен изввештај за напредокот на Северна Македонија и Албанија.

ДОНИРАЈ

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO