Американската филмска академија денеска треба да ги соопшти номинациите со петте кандидати во трка за Оскар за церемонијата на доделување на престижната награда која ќе се одржи на 9 февруари во Лос Анџелес.

Македонскиот филм „Медена земја“ е во потесен избор во две категории – за најдобар документарец и за најдобар странски филм.

Членовите на Академијата до 7 јануари 2020 година гласаа за потесниот избор на филмови во девет категории откако скратените листи беа објавени на 16 декември.

Конкуренција во оваа селекција  се новиот филм на шпанскиот режисер Педро Алмодовар „Болка и слава“ и јужнокорејскиот „Паразит“ на Бонг Јон-хо – минатогодишниот добитник на „Златна палма“ и уште седум филмови од Чешка, Естонија, Франција, Унгарија, Полска, Русија и од Сенегал.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO