За да останат мотивирани а и да не „избегаат“ на друго место, министерството за внатрешни им ги зголеми платите на компјутерџиите и до 30 отсто почнувајќи од јануари годинава.

Во одговорот кој го добивме од МВР стои дека надлежното министерство се репило на овој чекор со цел овие кадри да не заминат од таму и да можат соодветно да придонесат на позициите за кои се ангажирани.

Сите детали на оваа тема читајте ги во денешната анализа на Фактор тука.

ДОНИРАЈ

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO