Претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со премиерот во преодната влада Оливер Спасовски денеска беше во посета на седиштето на Цариградската Патријаршија каде оствари средба со Вселенскиот Патријарх г.г. Вартоломеј.

Од страна на претседателот Заев и техничкиот премиер Спасовски до патријархот беше упатена честитка по повод Христовото раѓање – Божиќ.

Низ долг и срдечен разговор од страна на претседателот Заев беше изразена надеж дека Патријархот Вартоломеј и оваа година, во духот на толеранцијата и разбирањето, ќе продолжи да поттикнува дијалог за наоѓање решенија за сите прашања со кои се соочува православниот свет и сите православни верници ширум светот.

Претседателот Заев изрази задоволство од средбата со очекување дека взаемната комуникација со Цариградската патријаршија ќе продолжи и во иднина во интерес на сите православни верници во државата.

Од страна на претседателот Заев и премиерот Спасовски беше упатена покана Патријархот Вартоломеј, кој ужива голема почит и силна поддршка од сите православни верници во нашата држава да ја посети Северна Македонија и да се сретне со верниците од православна вероисповед.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO