Капитенот Кире Лазаров и голманот Никола Митревски беа главните протагонисти во победата на Македонија во првиот меч на ЕП. Двајцата одиграа маестрално против Украина, Лазаров ја полнеше мрежата на Украинците безмилосно, а Митревски ги доведуваше до лудило со своите интервенции и заедно беа најзаслужните за првата победа на континенталниот шампионат.

Нивните потези не останаа незабележани и добија признание и од ЕХФ, па така голот на Кире Лазаров во последните секунди за победа е избран за најдбар погодок на вториот натпреварувачки ден, а една од одбраните на Митревски е втора најдобра интервенција на денот.

ДОНИРАЈ

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO