Цените на нафтата скокнаа по нападот со балистички ракети врз две воени бази со американски трупи во Ирак.

Барел нафта „брент“ поскапе 1,4 отсто и во моментот чини 69,21 американски долари. Во исто време скокна и цената на златото и се зголеми вредноста на јапонскиот јен.

Истовремено, глобалните берзи бележат пад на вредноста на акциите поради стравувањата од ескалирање на конфликтот на Блискиот Исток, јави Би-би-си.

Иранската државна телевизија објави дека ракетниот напад е одмазда за убиството на еден од највисоките воени команданти во оваа земја, Касем Сулејмани.

Нападот се случил само неколку часа по свечениот погреб на Сулејмани, кој беше убиен во американскиот воздушен напад на 3 јануари.

Неговата смрт ги зголеми стравувањата од понатамошна ескалација на американско-иранскиот конфликт.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO