Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во Истанбул на денешната церемонија на отворање на гасоводот Турски тек.

На церемонијата ќе присуствува и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган кој долго време се обидува неговата земја да ја направи своевиден енергетски терминал. Преку новиот гасовод ќе течат над 31 милијарда кубни метри руски гас преку Турција до Бугарија, Србија и Унгарија.

Најавено е дека на церемонијата ќе присуствува и српскиот претседател Александар Вучиќ.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO