Репрезентацијата на Бугарија во одбојка се доближи до две победи од пласман на Олимписките игри во Токио ова лето, откако обезбеди пласман во полуфиналето на европската олимписка квалификација во Берлин.

Лавовите обезбедија едно од првите две места во нивната групата Б, откако добија два сета против Србија. На овој начин, воспитаниците на Силвано Пунди нема како да бидат изместени од едно од првите две места, дури и ако го загубат натпреварот во тајбрејк. Тоа значи дека утре, Бугарија ќе се сретне со Словенија или домаќините од Германија во полуфинален натпревар на турнирот. Речиси е сигурно дека Франција ќе биде другата репрезентација во групата Б која ќе се продолжи напред, додека најверојатно европските шампиони од Србија ќе пропуштат втора последователна Олимпијада.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO