Групата ʺМеталикаʺ ќе донира повеќе од 500.000 американски долари за борба против шумските пожари во Австралија, соопшти порталот ʺRolling Stone” .

Нивната донација ќе биде од полза на NSW Rural Fire Service и Victoria’s Country Fire Authority (CFA).

ʺПотресени сме од веста за пожарите кои погодија милиони хектари во Австралија и најтешко ги погодија Нов Јужен Велс и Викторија. Уништувањето и разорниот ефект врз сите жители, животни, животната средина и неверојатната земја во Австралија се навистина трогателни“, рече портпаролот на групата.

ʺВе молам, придружете ни се и направете се што е можно за да ви помогнеме“, повикуваат од ʺМеталикаʺ.

Фондацијата на групата All About My Hands ќе донира 750.000 УСД на  NSW Rural Fire Service-најголемата светска доброволна организација за гасење на пожари, како и на CFA (Country Fire Authority), противпожарна организација во Австралија.

Како резултат на огромните пожари, уништени се повеќе од 2000 згради и цели градови во земјата. Најмалку 25 луѓе и околу 1 милијарда животни се убиени. Се смета дека катастрофата уништила скоро 1/3 од популацијата на коалите во Нов Јужен Велс.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO