Русија ја започна европската испорака на гас преку новиот гасовод „Турски тек“ кон Турција, соопшти во неделата бугарскиот Булгартрансгаз.

Преку овој гасовод Москва сака да ги намали своите испораки преку Украина. Како дел од таа намера е и удвојувањето на на капацитетот на гасоводот Северен тек преку Балтичкото Море до Германија.

„Руските испораки на гас не само за нас, туку и за Грција и Северна Македонија се спроведуваат “, рече извршниот директор на Булгартрансгаз, Владимир Малинов, за бугарското национално радио БНР.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO