Еден Бугарин починал во Солун, откако бил нападнат од навивачите на грчкиот фудбалски клуб ПАОК и удрен од автомобил. Грчката полиција соопшти дека 28-годишната жртва и двајца бугарски пријатели биле нападнати попладнето на 5 јануари од околу 15 до 20 навивачи на ПАОК кои биле вооружени со клубови.

Полицијата соопшти дека жртвата паднала на патот откако била претепана и прегазена од автомобил. Другите двајца повредени Бугари се во животна опасност, соопштија властите. Полицијата првично уапси 14 лица во врска со насилството.

Тројцата претепани Бугари беа навивачи на бугарскиот клуб Ботев Пловдив чии приврзаници се поврзани со најголемиот локален ривал на ПАОК, Арис со седиште во Солун. На 4 јануари тројцата Бугари присуствуваа на дербито Арис-ПАОК во кое Арис го совладаа лидерот во лигата ПАОК со 4: 2.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO