Извршниот директор и основач на Амазон Џеф Безос ја почна и новата 2020 како најбогат човек на светот со проценето богатство од 115 милијарди долари. Индексот за милијардери на Блумберг ги следи 500 најбогати луѓе на светот. На второ место е основачот на Мајкрософт Бил Гејтс со 113 милијарди долари.

На трето место е Бернар Арно со 105 милијарди долари. Арно е најбогат Французин и генерален директор на LVMH кој ја контролира речиси половина од познатиот француски моден синџир во чија групација, освен Луј Витон се и други познати брендови.

Потоа е американскиот инвеститор Ворен Бафет со 89,3 милијарди долари, а на петто место е основоачот на Фејсбук Марк Закерберг со 78,4 милијарди долари

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO