Извршниот директор и основач на Амазон Џеф Безос ја почна и новата 2020 како најбогат човек на светот со проценето богатство од 115 милијарди долари. Индексот за милијардери на Блумберг ги следи 500 најбогати луѓе на светот. На второ место е основачот на Мајкрософт Бил Гејтс со 113 милијарди долари.

На трето место е Бернар Арно со 105 милијарди долари. Арно е најбогат Французин и генерален директор на LVMH кој ја контролира речиси половина од познатиот француски моден синџир во чија групација, освен Луј Витон се и други познати брендови.

Потоа е американскиот инвеститор Ворен Бафет со 89,3 милијарди долари, а на петто место е основоачот на Фејсбук Марк Закерберг со 78,4 милијарди долари

ДОНИРАЈ

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO