Светскиот шампионот во бокс во тешка категорија на WBA Super, IBF и WBO, Aнтони Џошуа, сподели дека планира да го нокаутира Дионтеј Вајлдер во првите рунди ако се соочат еден наспроти друг во 2020 година. Американецот го држи шампионскиот појас во , WBC кој единствено му недостасува на Џошуа за да стане неспорен шампион во дивизијата. Анализирајќи ја победата на Вајлдер над Луис Ортиз со нокаут во седмата рунда на крајот на ноември, Џошуа рече:

ʺПротив мене тој нема да може да го направи тоа во седмата рунда затоа што мечот ќе биде завршен. Ќе го нокаутирам. Нема да се обидам да го победам во 12 рунди поради неговите силни удари. Треба да го соборам бидејќи е опасен и може да го легне противникот само со еден удар. Ако тој сака да ги обединиме појасите, тој знае каде да нè најде. Тој натпревар треба да се случи и Вајлдер треба да учествува затоа што ќе влезе во историјата “, рече Џошуа (30).

Следниот кандидат на Британецот најверојатно ќе биде некој помеѓу Александар Усик и Кубрат Пулев, бидејќи и двајцата се задолжителни претенденти за соодветните шампионски појаси. Вајлдер, од своја страна, ќе се сретне со Тајсон Фјури на 22 февруари во повторување на нивниот судир од крајот на 2018 година.

ДОНИРАЈ

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO