Под ова мото, познато по пропагандните грчки картички со лик на националниот херој Павлос Мелас, грчката вооружена пропаганда во Македонија, позната како македонска борба, делувала особено агресивно во периодот 1903 – 1908 година.

Грција во македонската провинција, која се наоѓа во рамките на Отоманската империја, е во вооружен судир со трупите на Внатрешната Македоно-Одринска Револуционеран Организација, најчесто во сојуз со турските трупи.

Нивните активности се пренесуваат и на цивилното население во форма на терор, убиства, подметнување пожар, масакри. Целта на создавање и дејствување на грчката борба за Македонија е презентирање на територијалните аспирации на Грција кон Македонија и резултатот од грчката национална политика. Пред да влезат во Македонија, припадниците на грчките трупи ја положувале следнава заклетва:

„Заклетвата на македономахот:

Се колнам во името на Светата Троица дека ќе ја чувам тајната и ќе работам со целата своја душа и срце за истребување на БУГАРСКИТЕ престапници и за успехот на слободата на мојата татковина Македонија.

На непријателите на мојата татковина нема да предадам ниту најмала работа, дури и ако ми го ставаат ножот на вратот. Ако ја прекршам оваа заклетва, Господ ќе ме казни и ослободителите на татковината нека ме разнесат на парчиња и гревот да тежи врз мене “.

Извор: Илюстрация БѢло море Illustration Belo more

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO