Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека тоа што нивниот коалиционен партнер во Владата, ДУИ, поднесе 5000 амандмани за измените на Изборниот законик е сериозна причина за размислување. Заев вели дека партијата што ја предводи тој, СДСМ, ќе го отвори ова прашање. Тој вели дека се отвора прашањето за тоа колку е владината коалиција одржлива или не.

„Сега 5000 амандмани е навистина лоша порака, кој и да е „ту мач“, сета оваа дискусија што се случува, мене ми е јасно дека е предизборна кампања и дека секоја партија се поставува, но сериозните пораки кои се испраќаат кон нас, ни сме должни да ги разгледаме“, рече Заев одговарајќи на новинарски прашања.

Тој упати и критики и до ВМРО-ДПМНЕ што поднеле илјадници амандмани на законите за Академијата на судии и јавни обвинители, за јавнообвинителската служба и за измена на Изборниот законик, кои се во собраниска процедура, велејќи дека испраќаат нечесна и недржавничка порака.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO