ʺ Ние сме пријателски земји и ваквите дисонантни тонови се недозволиви каде што во 21 век зборуваме за идентитет којшто е впишан целосно во сите анали, во сите документи и во сите меѓународни организацииʺ. Јас го добив аплаузот и од бугарските пратеници кога зборував на македонски јазик во Европскиот парламент “.

Ова го кажа македонскиот премиер Зоран Заев по повод последните декларации на двете академии во Скопје и Софија во врска со македонскиот јазик.

Заев рече дека во почетокот на следната 2020 година треба да се одржи и неговата средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов, на која тие „ќе разговараат отворено и пријателски, а не да се префрла кој прв кажал“. Премиерот на Република Македонија потсети на Договорот за пријателство и добрососедство, кој беше потпишан меѓу двете држави ʺна три јазика согласно Уставот“, според тоа и на македонски.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO