Неколку ноти напишани во неговата тетратка се сè што германскиот композитор Лудвиг ван Бетовен напишал од Десеттата симфониjа пред неговата смрт во 1827 година.

Тим музиколози и програмери сега се придвижуваат кон комплетирање на верзија на делото со употреба на вештачки интелект, пред 250-годишнината од неговото раѓање следната година, пренесе АФП.

„Напредокот е импресивен, иако компјутерот има уште многу да научи“, вели Кристин Сигерт, менаџер за архиви во Домот на Бетовен во родниот град на композиторот Бон.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO