Денови по острите обвинувања за шпионскиот скандал со видео снимката од таинствената средба меѓу рускиот разузнавач и српски воен офицер од висок ранг (во која Бугарија беше имплицитно вклучена), имаме нов потег, подготвен од руското воено разузнавање, па се прашуваме: Дали ГРУ планира нова голема операција на Балканот? “

Седиштето на Генералштабот на вооружените сили на Руската Федерација (како официјално име на структурата) добило зелено светло да го испрати полковникот Владислав Филипов на задграничен мандат во Сараево (Босна и Херцеговина), информираа извори за „Фактор.бг“.

Вознемирувачки е во случајот дека полковникот Филипов е еден од двајцата руски дипломати протерани во 2018 година од руската мисија во Тирана, Албанија. Другиот е Алексеј Балаш, исто така, службеник на ГРУ.

Владислав Филипов е долгогодишен офицер на руската армија. Тој ја започна својата воена кариера во 1995 година и е заменик командант на падобранскиот полк во регионот на Северен Кавказ во Русија. Од 2009 до 2012 година бил помошник- воено аташе во Амбасадата на Руската Федерација во Северна Македонија, а во 2014 година бил „пренесен“ во Амбасадата во Тирана.

Активноста на рускиот државјанин на албанска територија се смета за заговор и категоризирана од страна на локалните служби како загрозување на националната безбедност и тој е идентификуван како вработен во ГРУ.

Во контекст на заедничките неколку активности преземени од страна на голем број земји-членки на НАТО за труење на британски државјанин и поранешен офицер на Советскиот совет на ГРУ, Сергеј Скрипал, Филипов е рангиран меѓу стоте руски разузнавачки агенти испратени назад во неговата родна земја.

Истакнат настан во биографијата на рускиот граѓанин е широко објавуваниот организиран напад на екстремистичките групи врз македонскиот парламент, кој го нападна и повреди сегашниот премиер на Северна Македонија, Зоран Заев и пратеникот Зијадин Села.

Посочениот со иницијали „ВФ“ (Владислав Филипов. акредитиран во Република Албанија во наведениот момент) се сметаше за лице кое ја даде таа задача.

Камерите го фатија Горан Живалевич како прави селфи за време на пучот

Во текот на настаните во Северна Македонија во тоа време, земјата се соочуваше на прагот на граѓанска војна. Филипович, заедно со српскиот разузнавач Горан Живалевич, се исто така водачи на операцијата, според цитираниот весник.

Според појавувањето на податоците во јавноста, засновани на информации од поранешен македонски службеник за контраразузнавање, укажуваат дека планот бил разработен во Белград во приватен објект.

Врската меѓу Филипов и Живалевич е изградена благодарение на активноста на неговиот прв мандат во Северна Македонија, за време на кој регрутирал српски државјанин – приказна слична на онаа што е снимена во белградската населба Земун.

Споменатиот извор од македонската служба за безбедност им кажува на претставниците на медиумите дека Живалевич е заплашуван од Филипов во телефонските разговори дека доколку не се најде посакуваниот смртоносен крај на Заев и Села, српскиот државјанин ќе „плати“ и неговата блискост до планот ќе биде откриена.

Љубопитен дел од целата приказна за шпионирање е она што го сторил Живалевич, имено: за да му ја докаже на рускиот воен разузнавачки службеник заложбата за одредена задача, тој самиот присуствува на парламентот за време на нападот и го документира со селфи.

Крвосаниот Зоран Заев и активностите на ГРУ на територијата на Балканскиот полуостров

Иако органите за спроведување на законот од соодветните земји цврсто ја идентификуваа вклученоста на службата во обидот за пуч во 2016 година и обидот за убиство на македонскиот премиер за 2017 година (локалните судови донесоа пресуда во отсуство за учество на руски граѓани), Руската разузнавачка активност во регионот е значајна во последните две години.

Во летото 2018 година, Грција избрка двајца руски дипломати заради вмешаност во процесот на промена на името на Република Северна Македонија, а на крајот на 2019 година, службеник на ГРУ од Руската амбасада во Софија беше прогласен за нон-грата по се обидел да регрутира висок службеник за безбедност, нудејќи му материјална корист против обезбедување класифицирани информации.

Неодамна, бугарските медиуми објавија информација од новинарска истрага на страницата „Белингит“ и публикациите „Шпигел“ и „Инсајдер“, според кои тим од осум руски разузнавачки службеници стојат зад труењето на трговецот со оружје Емилијан Гебрев.

Се потсетува дека за време на обновената истрага за обидот за напад врз Гебрев, како и во објавените материјали од Белингит, откриено е дека еден од учесниците во тимот бил офицерот на ГРУ Дени Сергеев, кој ја посетил Бугарија под псевдонимот „Сергеј Федотов“

Според сајтот, тој исто така ја режирал работата со труење на двојниот агент Сергеј Скрипал во Лондон во 2018 година. Другите учесници во тајниот тим опишани со името, како и имињата што ги користи нив, се соучесници во обидот за воен удар во Црна Gora од 2016 година.

Иако се обврзани со меѓународните конвенции и дипломатските практики да го ограничат присуството на нивните активни регрути во земјите на НАТО и ЕУ, водечките фактори во руското воено разузнавање успешно и категорично наоѓаат опции за распоредување на нивната експертиза во земји што граничат со нивните области на интерес. како што е случајот со Владислав Филипов.

Иако Босна прими Акционен план за членство во НАТО во 2018 година, влегувањето на земјата во Алијансата веројатно ќе биде долгорочен факт, а до моментот кога ќе пристигне, тaa ќе биде едно од местата на искусните руски агенти со длабинско знаење и контакти на Балканот.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO