Администрацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти дека датумот кога ќе купат дополнителни ракетни системи С-400 од Русија е само техничка работа.

Русија се надева дека ќе склучи договор со Турција за купување нови системи С-400 во првата половина на следната година, изјави минатиот месец, шефот на рускиот државен извозник на оружје Рособоронекспорт.

Тоа би можело дополнително да ги влоши односите меѓу Турција и САД. Вашингтон ја суспендираше Анкара од програмата за купување борбени авиони Ф-35 за да се казни заради купување ракетни системи од Русија.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO