Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш во пресрет на двонеделниот глобален самит во Мадрид изјави дека светот мора да ја запре „војната против природата“ и да најде повеќе политичка волја за борба против климатските промени:

„Едноставно мора да престанеме да копаме и дупчиме и да ги искористиме огромните можности што ги нудат обновливите извори на енергија и решенија засновани на природата. Намалување на емисиите на стакленички гасови – најмногу од горење на фосилни горива со јаглерод – за коишто досега е постигната согласност, според Парискиот договор, не се доволни за да се ограничи покачувањето на температурата на 1,5 до 2 Целзиусови степени (2,7-3,6 Фаренхајт) на прединдустриски нивоа“, изјави Гутереш.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO