Прв снег во Пекинг оваа зима, соопштува Ројтерс. Снежните врнежи започнаа уште во петокот попладне во северозападниот дел на градот и брзо ги покри улиците и зградите со бела пелена. Многумина од жителите и гостите на кинеската престолнина беа воодушевени од првите снегулки и ги напуштија своите домови за да се насладат на чистиот воздух.

До денес утрово целиот град беше покриен со дебел слој на снег. Античките градби во златно и црвено сега се целосно бели, а дрвјата се свиваат под тежината на снегот.

Според синоптичарите, најмногу снег има во северозападен Пекинг, достигнувајќи 11 сантиметри. Сепак, снежната пелена не се очекува да трае долго бидејќи за утре се очекува затоплување на времето. Натрупаниот снег во планинските области меѓутоа ќе остане.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO