Словачките законодавци по втор пат ја отфрлаат Конвенцијата за заштита на жените и ја повикаа владата на земјата да го блокира усвојувањето на Конвенцијата од страна на ЕУ.

Под раководство на Советот на Европа, договорот е првиот обврзувачки инструмент во светот за спречување и борба против насилството врз жените, вклучително и заштита од силување во бракови и осакатување на гениталиите.

Поднесена од Надзорот за правата на ратификација во 2011 година, Конвенцијата беше одобрена од мнозинството земји-членки на ЕУ.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO