На 76-годишна возраст почина големиот бугарски актер Стефан Данаилов. „Го изгубивме Стефан Данаилов. Тажно е да објавиме дека не напушти Стефан Данаилов – долгогодишен актерски учител за драмски театар при Националната академија за театар и филмски уметности, сакан актер со повеќе од 150 улоги во театарот и киното, министер за култура, народен претставник“. Ова го соопшти Националната академија за театарски и филмски уметности.

Стефан Ламбов Данаилов, познат и како Ламбо, е бугарски актер со повеќе од 150 улоги во киното, театарот и телевизијата, Почитуван уметник (1975) и Народен уметник (1983), долгогодишен актерски професор по драмски театар во Националната академија за театар и филмска уметност, политичар во БСП, министер за култура во Владата на Сергеј Станишев од 17.08.2005 година до 27 јули 2009 година, избран за пратеник во 6 национални собранија.

Меѓу неговите многубројни награди е и орденот Стара Планина. Тој беше награден со Аскер во 1992 и 2015 година и Златна роза во 1969, 1970 и 1984 година.

Данаилов беше ставен во кома на почетокот на месецот кога беше итно примен во ВМА поради проблеми со белите дробови. Претходно, на 9 октомври, тој веќе беше примен на лекување во Воена болница по компликации од вирусот.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO