Откако се потврди дека Земјата штотуку го доживеа вториот најжежок октомври досега, изгледа дека 2019 година е втора најжешка година досега, според најновите податоци на Националната администрација на океаните и атмосферата на САД.

Во текот на последната деценија, Земјата уништи многу рекорди за температури, од кои ниту еден не е добар.

Сите пет од најжешките години од статистиката пред 140 години се во последните пет години. Сега, месечното резиме на глобалните температури  покажува дека овој октомври е 418-та последователен месец со температури над просекот на 20-от век и има 95% шанси годината да заврши  како втора или трета најтопла до денес.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO