Хрватската влада денеска се очекува да отвори разговори со германската канцеларка Ангела Меркел за пристигнувањето на „Фолксваген“ во Хрватска, објави министерот за економија Дарко Хорват, соопштиjа хрватски медиуми.

Иако пред три недели, шефот на производство на „Фолксваген“, Андреас Тостман, изјави дека не бараат алтернативна локација за нивната нова фабрика од 1,5 милијарди, и покрај одложувањеto во Измир, Хорват тврди дека владата подготвила понуда за германскиот инвеститор и е решена таа инвестиција се реализира во Хрватска.

Хорват изјави дека Владата претходно ги примила и обработувала сите барања на менаџментот на Фолксваген и открила три потенцијални локации за фабриката.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO