На изборите во Белорусија не беа земени в предвид основните слободи, заклучуваат меѓународните набљудувачи. На изборите опозицијата не освои ниту едно место во собранието. Набљудувачите нотираат дека имало пречки за регистрација на политичките партии, потоа давачки и ограничен простор за одржување јавни собири, како и кривични санкции за клевета, со што изборите се оцрнија, се наведува во соопштението на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ).

„Овие избори покажаа целосен недостаток на почитување на демократските заложби“, рече Маргарета Цедерфелт, водач на краткорочната набљудувачка мисија на ОБСЕ. Таа додава дека кога се ограничени и независноста на парламентот и основните слободи и на гласачите и на кандидатите, парламентарните избори се во опасност да станат формалност.

Активисти на Хелсиншкиот комитет во Белорусија и на Центарот за човекови права соопштија дека изборите на 17 ноември биле нарушени со уцени, притисок и манипулации. Ниту едни избори кои се одржаа во Белорусија во последните 25 години, откако на власт е претседателот Александар Лукашенко, не беа признати како фер од меѓународните набљудувачи.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO