Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со делегација на Република Финска, предводена од министерката за внатрешни работи Марија Охасало, разговарајќи за новата методологија за преговори за членство во ЕУ, предложена од Франција. Беше разговарано и за спазувањето на меѓународно признатите стандарди за справување со мигрантската криза, како и за мерките и соработката со земјите од регионот.

На средбата, Заев и изрази благодарност на Финска, којво моментов е претседател со ротирачкото претседателство на ЕУ и за напорите што ги прави за да и се даде на Северна Македонија датум за почеток на преговорите за пристапување во ЕУ.

Заев истакна дека реформите во земјата ќе продолжат, и покрај тоа што негативниот сигнал од ЕУ имаше влијание врз внатрешните политички случувања на земјата, по што беа закажани предвремени избори за 12 април.

На средбата се разговараше за новата методологија за преговарање предложена од Франција, за која приемот на Северна Македонија е подготвена да учествува активно со цел да се забрза достигнувањето на единствената перспектива за земјата и регионот – членството во ЕУ.

Тие разговараа и за мерките и соработката со земјите од регионот за справување со трговијата со луѓе и борба против организираниот криминал.

Финскиот министер Охисало е во посета на Македонија и учествува на дводневниот министерски форум за правда и внатрешни работи на ЕУ и Западен Балкан под финското претседателство на Советот на ЕУ, што се одржува во Скопје денес и утре.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO