Белата куќа ги осуди иранските власти поради употреба на сила по дводневните демонстрации поради поскапувањето на горивото. Во протестите, поради кои Техеран го забрани пристапот на интеренет,загинаа најмалку две лица.

Од почетокот на протестите уапсени биле десетици луѓе. Иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хамнеи ја поддржа одлуката на владата за поскапувањето и ги осуди демонстрациите. Иран влезе во голема рецесија по 2018 година и едностраното повлекување на САД од нуклеарната спогодба меѓу Иран и големите сили и повторното воведување американски санкции врз Техеран.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO