Белата куќа ги осуди иранските власти поради употреба на сила по дводневните демонстрации поради поскапувањето на горивото. Во протестите, поради кои Техеран го забрани пристапот на интеренет,загинаа најмалку две лица.

Од почетокот на протестите уапсени биле десетици луѓе. Иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хамнеи ја поддржа одлуката на владата за поскапувањето и ги осуди демонстрациите. Иран влезе во голема рецесија по 2018 година и едностраното повлекување на САД од нуклеарната спогодба меѓу Иран и големите сили и повторното воведување американски санкции врз Техеран.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO