Работата на двата гасоводи „Турски тек“ ќе биде завршена до крајот на годинава, рече министерот за енергија и природни ресурси Фатих Данмез.

„Ако рече Бог, ако се оди добро, ние ќе го завршиме проектот до крајот на годината“, рече тој пред новинарите по состанокот со техничкиот тим на земjата за проект „Турски тек“ во Крклалери, северозападна Турција.

„Турскиот тек“ ќе има капацитет да транзитира 31,5 милијарди кубни метри гас секоја година, што е еквивалентно на потрошувачката на енергија од 15 милиони домови во Турција.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO