Европскиот шампион Португалија ќе ја заштитува својата титула во Евро 2020, откако го совлада Луксембург со 2: 0 и ќе обезбеди пласман на шампионатот на Стариот континент.

На Кристијано Роналдо и компанијата им беше потребен успех во Луксембург за да се пласираат на Европското првенство, но имаа потешкотии на тешкиот терен во Кралството. Сепак, тие успеаја да поведат во резултатот на шест минути пред полувремето, кога Бруно Фернандеш се запиша по добра асистенција од Бернардо Силва. Во самиот финиш на натпреварот, Роналдо ги формираше конечните 2-0 со својот гол број 99 за репрезентацијата. Така, Португалија заврши на второто место во групата Б на евроквалификациите со 17 бода, три помалку од лидерот Украина. Во вториот натпревар од групата Србија и Украина изиграа нерешено 2: 2 во Белград. Воспитаниците на Љубиша Тумбаковиќ двапати поведоа во резултатот со головите на Душан Тадиќ од пенал и Александар Митровиќ, но Украинците стигнаа до бод со голоеите на Роман Јаремчук и Артјом Беседин за да го завршат циклусот без ниту еден пораз. Србија ќе има шанса да се пласира на еП преку плеј-офот следната пролет.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO