Биљана платно белеше
на охридските извори,
оздола идат винари,
винари белограѓани.

Денес, Билјанините извори се една од најголемите атракции во Охрид. Тие се наоѓаат на 2 км од центарот на градот. Водата на изворите на Билјана има лековита моќ. Според гласината секоj, коj зачекори на еден од камењата и се сврти трипати во насока на стрелките на часовникот, тоj ќе се подмлади за 10 години.

До денес, водичите зборуваат за царот Самуил и девојката Билјана. Според легендата, тие се запознале токму во близина на изворите.

И царот Самуил е истиот бугарски цар за кого византискиот историчар од XI век, Јован Скилица, пишува дека бил многу воинствен. Девојчето, Билјана, хероина на Димитар Талев од романот Цар Самуил, е ќерка на богомилот Дамјан. Според легендата, тие се среќаваат, тој ја одведува во новоизградениот град Преспа. Таму Билјана живее во куќа на остров и го раѓа бебето Давид.

Меѓутоа, во тоа време царот Самоил веќе имал правна сопруга по име Агата. Таа е ќерка на гркот Јован Хрисилиј. Агата е бесна кога дознава за неверството на нејзиниот сопруг. Ги испраќа своите браќа да ја убијат Билјана. Помладиот брат на Агата ја стрела Билјана со лак, но таа не умира. Парализирана, решила да избега од Самуил. Самуил ја бара долго време кога конечно ќе ја најде, ја крева и ја носи во рацете, но таа умира.

Откако Самуил починал на 6 октомври 1014 година, неговиот син Гаврил Радомир се искачил на бугарскиот престол. Следното лето, тој е злобно убиен за време на лов од страна на неговиот братучед Иван Владислав.

За пишувањето на трилогијата за Самуил Димитар Талев вели: „Сакав мојот роман да има когнитивно значење, да биде штит на историската праведност и оружје против некои лажни историчари во Скопје, кои се обидуваат да ја фалсификуваат историјата …

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO