Новата фабрика за автомобили „Тесла“, која ќе го сервисира европскиот пазар, ќе биде со седиште во Германија, изјави во вторникот извршниот директор Елон Муск.

Муск изјави за време на церемонијата на германските награди на управувачот дека новата „Gigafactory“ ќе биде „во областа на Берлин“, пренесе АФП.

Тој рече дека компанијата планирала објект „во близина на новиот аеродром“ во Берлин и дека Тесла исто така ќе формира дизајн центар во таа област.

„Секој знае дека германскиот инженеринг е исклучителен и тоа е дел од причината за локализирање на нашата „Gigafactory“ – Европа во Германија“, рече тој.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO