Од „Jacob Heilbrunn“ – уредник на „National Interest“

Во пресрет на 30-годишнината од падот на Берлинскиот Ѕид и оскудниот месец пред НАТО да ја прослави својата 70-годишнина во Лондон, францускиот претседател Емануел Макрон ја нарушува забавата. За време на интервјуто објавено во четвртокот во „Економист“, Макрон пушти мушички, изјавувајќи дека претседателството на Трамп го умртвел НАТО“. Ох ла ла! Неговите колеги, европските лидери ги отфрлаат изјавите на Макрон како галијална несоодветност; Германската канцеларка Ангела Меркел изјави во четвртокот „ Ова гледиште не одговара на моето “, додека генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја опиша Германија како „ срцето на НАТО “. Тие треба да си го надминат ова.

Вистината е дека Макрон има право. Изненадувачкото не е во тоа што НАТО е „на апарати“. Алијансата трае сè додека трае.

На многу начини, НАТО е жртва на сопствениот успех. Во 1957 година, лордот Исмај, првиот генерален секретар на организацијата, објасни дека целта на НАТО е „да ги задржи Русите надвор, Американците внатре и Германците доле“. Формулата функционираше. Но, по 1989 година, кога Русија простанува и Германија повторно се искачува, НАТО започна долготрајна потрага по нова цел. Тој го замени процесот за доктрината со тоа што одлучи да го зголеми своето членство, наместо да ја дефинира својата мисија. Неговото „добредојде“, ненамерно, постави сцена за ново соочување со Москва бидејќи сега директно ги анулира границите на Русија. Резултатот беше еден вид геополитички парадокс: НАТО помогна да се испровоцира самиот неуспех што му овозможи да го оправда своето постоење.

До сега, заживеаната закана од Русија овозможи на алијансата да продолжи да се гушка, а некои официјални претставници на Трамп како државниот секретар Мајк Помпео го прифаќаат тоа. Во четвртокот, за време на официјалната посета на Германија за одбележување на годишнината од повторното обединување, Помпео изјави: „НАТО останува важен, критичен, можеби историски, еден од најкритичните, стратегиски партнерства во целата запишана историја.“ Шампионите на алијансата можат исто така, да реагираат со воздишка кон американските трупи стационирани во Европа и претстојната вежба на НАТО „Дефендер 2020“, во која ќе учествуваат повеќе од 37 000 американски војници.

Но, сопствените постапки и реторика на Трамп сугерираат дека тој сака да каже (Auf Wiedersehen (До гледање)) од алијансата. Неговата подготвеност да дозволи на Турција да управува над Курдите, неговиот обид за „билдање“ над Украина, неговите омразни пофалби на Русија и неговите непрестојни осуди за Германија, нудат огромни докази за неговиот презир кон западните сојузници. Во предупредувањето за Трамп, Макрон го стави прстот кон фундаментален проблем – игнорирањето на мотото на „Тројцата мускетари“ на алијансата: Еден за сите, сите за еден.

На прашањето дали верува во член 5 за реципрочни одбранбени обврски кога некој член е нападнат, Макрон рече: „Не знам“.Ваквите сомнежи ќе се размножат само доколку Трамп победи во реизбор во 2020 година и дополнително се охрабри да го продолжи својот бенефициран курс „Америка Прва“.

Трамп јасно стави до знаење дека односите со сојузниците ги смета за економски потфат, во кој тие треба сами да даваат средства за нивна сопствена заштита, но огромните шанси се дека поддршката на претседателот во реална криза веројатно би била сигурна како неговите претходни вложувања во казината.

Ова е причината зошто сфаќањата на Макрон за дебилитетот на НАТО се толку навремени колку што се соодветни.

Што може да се направи? Дојде моментот Франција и Германија да почнат да прават бебешки чекори за повторно да ја направат Европа одлична. Ова ќе бара од нив да воспостават француско-германски сојуз за да ги утврдат своите интереси, вклучително и заедничко развивање на ново нуклеарно оружје за одвраќање на Русија и Кина.

Исто така, тоа ќе и овозможи на Европа да добие независна основа од повеќе непријателски држави. Секогаш е можно Франција и Германија да го прифатат патот на најмал отпор и да се обидат да ја смират реваншистичката Русија со тоа што се предадоа на де факто сферата на влијание на Балтикот и Источна Европа.

Но, има некои ветувачки знаци: После неколку децении инхибиции во врска со можноста за реинтеграција, Германија конечно започнува со својата воена игра. Нејзиниот министер за одбрана, Анегрит Крамп-Каренбауер, кој се обидува да ја зацементира својата одлука за да ја замени Меркел како канцелар, одржа четврти говор на универзитетот Бундесвехр во Минхен во четвртокот изјавувајќи дека Германија треба да учествува воено во Азија за да помогне во држењето на Кина и тоа дека Германија треба да стане третиот најголем заемник за одбрана (зад Кина и САД) до 2031 година.

Од своја страна, Макрон врши притисок врз Европската иницијатива за интервенција, која треба да и овозможи на Европа да работи независно од НАТО или од Соединетите држави.

Предупредувањето е очигледно. Кога лидерите на Европа ќе се состанат со Трамп во декември, тие би направиле добро да обрнуваат помалку внимание на „празнувањата“ во Лондон како афирмација на НАТО отколку како сеќавање кон минатото.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO