Очекувам на претстојната средба со Еамануел Макрон во Париз да добијам поддршка за проектот „Мал Шенген“, но и да слушнам за новата методологија предложена од францускиот претседател, рече утрово српскиот претседател Александар Вучиќ од Охрид прашан за средбата во вторник со Макрон.

Вучиќ изјави дека нема да ги потцени идеите на Макрон и нема да ги омаловажува како што тоа го прават другите.

ʺАко добиеме поддршка, ќе создадеме целосно нови услови и тоа може да биде еден од изворите на забрзан раст во наредните години. Ако добиеме таква поддршка, нема да биде лесно да се разруши сето ова. Можеби никогаш не сме имале поважни разговори со Макрон “, заклучи Вучиќ.

Тој рече дека е благодарен на Американците кои го поддржуваат проектот и се надева да ја добие поддршката на Макрон, бидејќи би било тешко да се добие европска поддршка.

Вучиќ истакна дека е исто толку важно да се слушне од францускиот претседател за новата методологија, т.е. идејата за визијата на Европската унија и политиката за проширување.

Тој потсети дека разговарал со францускиот претседател „отворено седум часа“ за време на посетата на Макрон на Белград.

ʺТој има многу енергија и ако дел од тоа, за кое зборува, може да биде реализирана, мислам, мислам дека тоа би било добра вест за Србија. Сакам да слушнам лично од него што мисли и тогаш можеме да направиме некои планови за иднината “.

Говорејќи за ТВ Пинк, Вучиќ изјави дека ќе вечера со Макрон и другите учесници во Конференцијата за мир, но е особено благодарен дека ќе има средба тет-а-тет.

ʺДенес цела Европа зборува за Макрон и за тоа што тој одлучи. Започна општо гонење, во кое Србија нема да учествува, не само затоа што Макрон покажа пријателство со неа“, рече Вучиќ.

Тој потсети дека Макрон за време на неговата посета одржал емотивен говор во Белград, изјавувајќи дека сака да им даде поддршка и помош на Србите.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO