„Нема алтернатива за нас и земјите од Западен Балкан“, рече за БГНЕС Радослав Точев, поранешен советник за надворешна политика на премиерот Бојко Борисов и член на одборот на американскиот научен институт.

Точев истакна дека Бугарија отсекогаш била на страната на Западен Балкан. „Мислам дека владите, и претходни и сегашни, даваат се од себе за да бидат вистински сојузници на Западен Балкан на европската сцена“, рече тој.

Експертот и дипломат смета дека Софија треба да ја поддржи позицијата на Италија, Австрија, Полска и Чешка, кои имаат намера да ја вратат агендата за проширување на ЕУ на претстојниот министерски состанок на ЕУ на 19 ноември.

„Искрено се надевам дека Бугарија ќе биде дел од оваа група која ќе ги поддржува нашите пријатели од Западен Балкан“, рече Радослав Точев.

Тој го коментираше ставот на Франција да стави вето на почетокот на преговорите со Македонија и Албанија за ЕУ. „Париз добро ги објасни причините што го предизвикале тој да го блокира процесот на проширување. Очигледно, внатрешните проблеми во Европската унија се од таква природа што го попречуваат неговото функционирање и би го попречиле секој реален чекор кон проширување од една страна на самата ЕУ и на дадени политики за нови земји-членки “, рече Радослав Точев, кој е еден од најдобрите познавачи на надворешната политика на претседателот Емануел Макрон.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO