Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во Берлин ќе разговора со германската канцеларка Ангела Меркел. „Покрај билатералните односи, на агендата ќе бидат тековните меѓународни прашања“, изјави за новинарите портпаролката на германската влада Мартина Фиц.

Помпео е во дводневна посета на Германија и ќе посети пет градови, вклучувајќи го и Биндлахер Берг во Баварска, каде што во 1980 година во американската воена база тој служел како командант на тенковска. Помпео во Берлин ќе одржи говор во кој ја истакнува американската улога во помагањето на источна и централна Европа во ослободувањето од „комунистичкиот јарем“.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO