Кабинетот на претседателот на претседателството на Босна и Херцеговина, Желко Комшиќ, рече дека ќе го покани францускиот амбасадор во Босна и Херцеговина, Джион Русин, на разговори, заради изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон дека „Босна е одложена бомба што ја погодува Хрватска“.

Од Гоум ќе се бара да ги разјасни ставовите на Макрон, се вели од канцеларијата на Комшиќ.

Во интервју за „Економист“, францускиот претседател исто така рече дека што се однесува до регионот на Западен Балкан, ниту Северна Македонија ниту Албанија не се соочуваат со проблемот со враќање на џихадистите, за разлика од Босна, која може да се соочи со тоj проблем.

„Ако сте загрижени за овој регион (Западен Балкан), првото прашање не е во Северна Македонија или Албанија, туку во Босна и Херцеговина. Босна и Херцеговина е одложена бомба што ја погодува Хрватска и се соочува со проблемот со враќање на џихадистите“, рече Макрон.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO