Министрите за одбрана на Грција, Египет и Кипар ги осудуваат нелегалните активности на Турција во ексклузивната економска зона на Кипар (ЕЕЗ), воздушниот простор и територијалните нарушувања на Грција, како и инвазијата во Сирија, во заедничката изјава издадена по трилогот во Атина во вторник.

Грчкиот министер за одбрана Никос Панајотопулос, египетскиот колега Мохамед Ахмед Заки и министерот за одбрана на Кипар, Савас Ангелиди, исто така, изјавија дека тие поддржуваат политичко решение за либиските проблеми.

Тројцата министри рекоа дека ќе бараат поголема соработка во одбраната и технологијата.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO