Црна Гора има повеќе банкарски сметки од жители, со повеќе од еден милион депозити што ги чуваат 71 граѓани на земјата, покажуваат податоците на Црногорската Централна банка.

Правните лица или 62 црногорски компании најавуваат дека имаат пари на своите сметки во странство за вкупна вредност од 12,7 милиони евра.

Не е познато од кои области се овие компании и колку Црногорци имаат сметки во странство бидејќи не се бара да ги пријавуваат.

Според најновите податоци, на крајот на август, депозити со повеќе од еден милион евра имаат 71 граѓани, а на врвот е лице кое поседува 32 милиони евра, кој е државјанин на Црна Гора, а не странец, јавуваат националната телевизија.

Странски државјани во Црна Гора учествуваат со 460,3 милиони евра, странски компании со 283,5 милиони евра, финансискиот сектор со 7,1 милиони евра и странски невладини организации 3,57 милиони евра

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO