Григор Димитров се искачи седум позиции во светската ранглиста и сега е 20-та ракета во светот. Напредокот на Бугаринот се должи на неговиот прекрасен настап на Мастерсот во Париз, каде стигна до полуфиналето.

Србинот Новак Джоковиќ стана шампион во француската престолнина, но сепак ја загуби лидерската позиција и Рафаел Надал го зазеде првото место. Шпанскиот левчар има 9 585 поени и Джоковиќ – 8 945 поени.

Во првите десет се Роџер Федерер, Даниел Медведев, Доминик Тимови, Стефанос Циципас, Александар Зверев, Матео Беретини, Роберто Баутиста Агут и Гаел Монфис. Карен Хачанов паѓа на девет места и е на 17-то место. Шаповалов, кој стигна до финалето во Париз, скокна на 13 позиции и е на 15-то место.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO