Григор Димитров загуби од Новак Ѓоковиќ во два сета во натпревар во полуфиналето на Мастерсот во Париз. Бугарскиот прв рекет беше рамноправен со неговиот познат ривал и покажа добри работи на теренот, но загуби од првиот ракет во светот со 6-7 (5-7), 4-6.

Почетокот на првиот сет беше изедначен и Ѓоковиќ лесно ги добиваше своите сервиси, но Гришо не беше помалку солиден на својот сервис и до 12-от гејм не се дојде до никакви можности за брејк.

Во тајбрејкерот, Србинот најпрво направи мини-брејк и поведе со 2-1, но Григор го врати веднаш – 2-2. По тоа Србинот губеше со 3-5, но освои четири последователни поени и поведе во сетови. Григор покажа дека не е загрижен од развојот на средбата, убедливо освојувајќи ги првите два гејма на негов сервис во вториот сет. Сепак, Бугаринот имаше сериозни проблеми во петтиот гејм кога губеше со 15-40 на свој сервис. Тоа беа и првите можности за пробив и Ѓоковиќ го искористи вториот брејкбол, поведувајќи со 3-2, а потоа го зацврсти водството на 4-2.

На 5-4, Ѓоковиќ сервираше за победа во натпреварот и го доби гејмот на нула, со што стави крај на дуелот по 1 час и 38 минути игра.

Така, Димитров ја заврши сезоната со пораз од светскиот рекет број еден, но покажа одличен тенис во француската престолнина и утре ќе се врати во Топ 20.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO