Григор Димитров се квалификуваше за четврт-финалето на силниот турнир во тенис од сериите Мастерс 1000 во Париз, откако за еден час и 15 минути игра убедливо го совлада Доминик Тим со 6: 3, 6: 2.

Бугарскиот прв рекет започна самоуверено и при првата можност за брејк, ја реализираше и ја поведе со 3-1. До крајот на сетот тој немаше проблеми и на втората меч топка поведе во резултатот. Во вториот дел, 28-годишниот Бугарин продолжи да го ʺпритискаʺ Австриецот и по долгиот трет гејм, конечно успеа пробие и да направи уште еден голем чекор кон четвртфиналето.

Шампионот во Виена изгледаше уморен и безидеен на теренот, а Димитров играше се поинспиритивно, и по нов пробив го скрши отпорот на противникот. Григор поведе со 3: 2 во ривалството меѓу двајцата, освојувајќи го и последниот дуел во финалето на АТП во Лондон.

Во натпревар за место на полуфиналето, полуфиналистот од УС Опен ќе се соочи со Чилеанецот Кристијан Гарин, кој го елиминираше по голема драма претставникот на домаќините Жереми Жарди во три сета. Ова ќе биде прв судир меѓу двајцата.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO