Со публикувањето на рускиот рејтинг по богатство на „Форбс“, се дозна дека веќе има не една, туку две милијардерки жени во Русија – второ место по Елена Батурина се нареди основачката на онлајн-продавницата Wildberry Татјана Бакалчук.

Вкупната состојба на 25-те учеснички на рангирањето според списанието е 9,9 милијарди долари.

56-годишната сопруга на поранешниот московски градоначалник Елена Батурина ја зазема првата позиција на списокот, како и во претходните години. Нејзиното богатство се проценува од Форбс на 1,2 милијарди долари. Во минатото таа работеше главно во Москва, а сега работи во странство.

ʺТаа е ко-сопственик на Hightex  германска компанија која произведува мембраниски конструкции за спортски објекти и инвеститор во развојни фондови со проекти во Европа и САД“, се вели во публикацијата. Покрај тоа, неодамна, Батурина започна да произведува сирење.

Второто место и припадна на 43-годишната Татјана Бакалчук, основач на најголемата руска интернет продавница Wildberry со богатство од една милијарда долари.

ʺСпоред податоци на компанијата, нејзиниот промет во 2018 година изнесува скоро 119 милијарди рубли. Во август 2019 година, Wildberry ја отвори својата 5000-та точка за доставка на порачки од градот Снежногорск, област Мурманск, со население од околу 12,000 луѓе. До крајот на годината, компанијата планира да отвори барем уште 2.000 пунктови за доставка на порачки “, пишува списанието.

Трета е сопругата на милијардерот Јури Ковалчук ​​Татјана, чие богатство се проценува од Форбс на 600 милиони долари.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO