Северна Македонија нема друг пат, кој го презела и кон кој се стреми, освен на патот кон ЕУ и европските вредности. Ова го изјави премиерот на земјава Зоран Заев во вонредното обраќање до нацијата.

ʺНие ја сакаме Европа, не за да влеземе на територијата на ЕУ, затоа што веќе сме дел од европскиот континент, туку заради европските вредности. Ќе биде како во Европа затоа што нашите деца ќе се чувствуваат како деца во Европа. И ние треба да го продолжиме тоа “, рече Заев.

Тој истакна дека 27 од 28-те лидери на ЕУ поддржуваат започнување преговори со земјата, додавајќи дека тој ја разбира дилемата на Франција и не треба да го обесхрабрува Скопје.

ʺВерувам дека тие ќе го променат својот став затоа што ЕУ беше создадена со разум. Постојат причини зошто ЕУ треба да постои. Да се ​​биде силен, обединет, единствен партнер против САД, Русија, Кина и целиот свет и да демонстрира демократски вредности “, истакна Заев.

Тој истакна дека по негативната одлука во петокот на Европскиот совет, скоро сите премиери и претседатели на државите членки на ЕУ го охрабриле него и македонскиот народ да продолжат на европскиот пат и покажале дека ја поддржуваат Северна Македонија.

Заев е убеден дека ЕУ ќе ги надмине разликите затоа што има интерес кон Западен Балкан, исто како што „ние имаме интерес за ЕУ“.

ʺНе треба да се откажуваме. Ние ги знаеме реформите што треба да ги направиме. Ние сакаме да бидеме членка на ЕУ заради европските вредности овде “, додаде Заев.

Тој истакна дека „ќе станеме членка на ЕУ и ќе придонесеме“ со тоа што работиме дома за да „светне сонце“ и повторно „да ги запалиме sвездите што ќе не водат кон целта што ја следиме“.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO