Автомобилскиот концерн Фолксваген ја одложува одлуката за изградба на фабрика во Турција, во време на турската операција во Сирија, рече Ханделсблат, повикувајќи се на извори.

VW беше во разговори со турската страна за изградба на фабрика во близина на Измир. Сепак, по почетокот на турската операција во Сирија, раководството не брза да го потпише договорот, забележува весникот.

„Ја гледаме ситуацијата со голема претпазливост“, изјави портпарол на Фолксваген за Ханделсблат.

На 9 октомври турскиот претседател Реџеп Ердоган го објави започнувањето на операцијата Извор на мир во северна Сирија против Курдистанската работничка партија и терористичката група ИДИЛ.

Новите модели Passat и Skoda Superb се планираат да бидат произведени во новата фабрика Маниса која се наоѓа во близина на пристаништето во Измир. Фолксваген ќе инвестира 1 милијарда евра во фабриката. Со планирани 4 000 вработени, по 2022 година, фабриката ќе треба да произведува 300 000 возила годишно. За таа цел, Фолксваген регистрираше подружница во Маниса со капитал од 150 милиони евра.

Бугарија понуди на VW голема индустриска област надвор од Софија, во близина на аеродромот. Веб-страницата на некогашниот металуршки завод припаѓа на бугарската Прва инвестициска банка и австриската компанија за недвижнини Соравија. Бугарскиот премиер Бојко Борисов вети да му покаже на VW дека ќе биде „најверниот партнер на најголемиот автомобилски гигант во светот“. Премиерот наведе добра локација за германските инвеститори и многу ниски даноци.

Автомобилската индустрија е еден од ретките просперитетни сектори во Бугарија. Според Здружението на автомобилски кластери Бугарија, 65 000 вработени во 220 производствени погони генерираат промет од 5 милијарди евра. Врвните инвеститори вклучуваат добавувачи на автомобили, како што се Магна, Граммер, Фесто или Костал. Земјата произведува софтвер на Mercedes-Benz или сопирачки на Porsche. Според експертите, автомобилската индустрија во Бугарија генерира околу 10% од бруто домашниот производ.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO